МІСЦЕВУ КНИГУ – В КОЖНУ РОДИНУ

До свого десятирічного ювілею наше видавництво прийшло з певними творчими і виробничими здобутками, а, головне, – з визнанням.

 З першого дня заснування 13 грудня 2006 року працюємо у двох напрямках: популяризуємо літературну творчість місцевих (і не тільки) авторів, віддаючи перевагу маловідомим талантам-самородкам нашого краю, в тому числі юним початківцям, а також випускаємо видання історико-краєзнавчої тематики.

За десять рокiв випущено майже 80 назв книжок та брошур загальним накладом понад 20 000 екземплярів. На перший погляд, це небагато, в середньому, всього по одному екземпляру на жителя району. Але якщо врахувати, що ми самотужки і готуємо видання до друку, і друкуємо, тобто виробляємо книжкову продукцію «з нуля під ключ», то це не так і мало. До того ж роблять це всього троє однодумців. Мені допомагає дружина Лідія Яківна (комп’ютерний набір тексту, коректура та складання листів) та син Максим (дизайн обкладинки).

Зараз працюємо під гаслом «Книгу місцевого видавництва – в кожну родину». Література видається в основному на кошти авторів, меценатів та видавництва і розповсюджується через бібліотечні структури та серед населення.

Якщо в перші роки ми випускали книги авторів з нашого та сусідніх районів, то тепер – з Миколаєва, Одеси, Чорноморська, Тернополя, Донецької області і навіть з Естонії.

Маємо й певні досягнення. Так, В. Кушніренко (Врадіївка) – юна авторка збірки оповідань «Душевні кусачки – тілесні болячки»,  удостоєна Диплома І ступеня в номінації «Власні усмішки» на IV Всеукраїнському конкурсі юних гумористів «Посміхнемось щиро Вишні», який проходив у 2009 році в Полтаві.

Випущений у Врадіївці топонімічний словник А. Бродяного (Донеччина) «Край Донецкий» відзначений Дипломом на конкурсі «Книга Донбасса-2010» в номінації «Гуманітарні науки». В цю книгу вміщено відгук ученого-ономаста зі світовим іменем, доктора філологічних наук, професора Є. С. Отіна. Книгою зацікавилось відділення ономастики Інституту української мови НАН України, редакція педагогічної всеукраїнської газети "Краєзнавство. Географія. Туризм" та інші престижні організації. Зараз готується до випуску друге, значно поповнене видання цього словника.

Книга Л. Лисогурської (Первомайськ) «Дозвольте сказати» визнана переможцем VII обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга-2012» у номінації «Краща поетична збірка».

Книга нашого земляка, відомого письменника, поета, мовознавця і дисидента з Одеси О. Різниківа «Маюнелла» була презентована на Всеукраїнському книжковому форумі в Одесі (2014), її сторінки прозвучали в одній з передач літературних читань першої програми Національного радіо України, а автор за дану книгу був удостоєний літературної премії імені Тодося Осьмачки (2016). 

В нинішньому році зразу на дві книги, випущені у Врадіївці, позитивно відгукнулися літературні критики. Цікаву і достатньо поширену рецензію на книгу Євгена Аксаріна (Естонія) «Длительное свидание» написав поет, критик, літературознавець, кандидат філологічних наук Михайло Стрельбицький під амбіційною назвою «Евангелические коды личности и прозы Евгена Аксарина». А книжку-крихітку з іронічними усмішками «Врадіївка без цензури» похвалив літературний критик з Миколаєва Євгеній Мірошніченко («Хвалить нельзя ругать», «Соборна вулиця» №1, 2,  2016).

Видавництво проводить презентації нових видань, зустрічі авторів з читачами, майстер-класи з юними поетами і журналістами. Чимало вихованців видавництва закінчили або навчаються на журналістських і філологічних факультетах у вишах.

До ювілею ми обновили свій інтернет-сайт, започаткували авторську програму на місцевому кабельному телебаченні «Історія однієї книги», випустивши в ефір п’ять передач.

Плануємо на майбутнє створити у Врадіївці літературне творче об’єднання, добитися відкриття хоча б райцентрі книжкового магазину, зібрати і видати збірку літературних творів наших земляків, яких розкидало життя по вьому світу.

 

Анатолій Коваленко,
журналіст-видавець